Yeni Başlayanların Bilmesi Gereken SEM Bilgileri

Yeni Başlayanların Bilmesi Gereken SEM Bilgileri

Eğer ki Google Adwords ( SEM ) kavramı ile tanışalı uzun zaman olmadı ise Adwords terimleri ile de tanışmanızın vakti geldi diyebiliriz. Bu yazımızda ise bir reklam veren olarak bilmeniz gereken terimleri ve genel yönetim tekniklerini sizlere aktaracağız. İlk olarak sıkça duyacağınız terimleri açıklayarak başlayabiliriz. Genellikle bu tarz terimleri  ( SEM ) firmalar ile çalışıyorsanız onlar ile kurduğunuz iletişimde de sıkça duyabilirsiniz.

Anahtar kelime: Adwords üzerinde oluşturduğunuz reklam kampanyalarının hangi kelimeler üzerinden arama yapıldığında gösterilmesini istiyorsanız bu kelimelere anahtar kelime denilmektedir.

Yerleşim: Reklamlarınızı istediğiniz sitelerde göstererek istemediğiniz alanlarda gösterilmesini engelleyebilirsiniz. Bu durum ise yerleşim ayarları ile belirlenmektedir.

Resim reklam: Metin reklamların dışında tercih edebileceğiniz resim reklam sayesinde ister standart resim isterseniz de animasyonlu resim olarak yayınlama seçeneğidir.

Reklam grubu: Reklam grupları özellikle adwords yönetimi için kolaylık sağlayan takibi kolaylaştıran sınıflandırma işlemidir. Aynı alanda iki reklam grubu oluşturarak iki farklı stratejiyi deneyebilir hangisinin daha iyi performans sergilediğini görebilirsiniz.

Gösterim: Reklamınızın kaç defa görüntülendiğine ait sayıdır.

Tıklama: Reklamınızın kaç defa ziyaretçiler tarafından tıklandığını belirten sayıdır.

Tıklama oranı: Reklamınızın gösterime oranla kaç tıklama aldığının yüzde hesabı üzerinden gösterildiği sayıdır.

Tıklama başına maliyet: Reklamlarınızın tıklama başına ne kadar tutar ödediğinizi gösteren istatistiktir.

Gösterim başına maliyet: Kaç ziyaretçiye gösterildiğinin ve size ne kadar maliyet çıkardığını gösteren tutardır.

Kalite puanı: Reklam kampanyanızın ne kadar başarılı olduğunu Google Adwords tarafından verilen puan ile kolayca anlayabilirsiniz.

Bir adwords danışmanlığı hizmeti almıyorsanız bu terimlerin anlamlarına pratiğe geçtiğinizde daha hakim olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan SEM Kampanyaları İçin Etkili Metinler Hazırlama başlıklı makalemizde Adwords ajansı, Adwords danışmanlığı ve adwords yönetimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Adwords Danışmanlığı İle İlgili Diğer Yazılar

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.